Kdo má nárok na mimořádný příspěvek? Lidé s příjmy do 1 milionu korun hrubého, ne čistého
Nárok na mimořádný příspěvek ve výši 5000 Kč na každé dítě mají rodiče, kteří pečují o dítě mladší 18 let a jejichž roční rodinný příjem nepřesahuje 1 milion korun.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) se při vyhlašování mimořádného příspěvku pro děti zmýlil, když na tiskové konferenci uváděl, že nárok budou mít ti, kteří mají roční příjem pod 1 milion korun čistého.
Nicméně po korekci ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) se tento údaj upravil a nárok budou mít skutečně pouze ti, jejichž rodinný roční příjem činí 1 milion korun hrubého a méně.
Nárok rodičů zaměstnanců
Roční příjem ve výši 1 milion korun hrubého se rovná měsíční hrubé mzdě 83 333 Kč, což odpovídá čisté mzdě 64 226 Kč bez uplatnění daňových zvýhodnění, dalších daňových slev a odpočtů. Při uplatnění daňových výhod bude čistá mzda vyšší.
Pokud rodinu tvoří 2 lidé pobírající průměrnou hrubou mzdu ve výši 40 135 Kč, jejich celkový měsíční hrubý příjem činí 80 270 Kč, ročně pak 963 240 Kč, a budou mít tedy nárok.
Na tuto dávku dosáhne přibližně 90 % rodin s malými dětmi. Smůlu budou mít rodiny, které vyživují své děti dospělé.
Například samoživitelka se dvěma dětmi, které mají před maturitou či jsou na vysoké škole, nebude mít na dávku nárok a bude se muset poohlédnout po jiné dávce.
TIP: Sledujte vše k tématu Deštník proti drahotě.
Nárok mají i rodiče OSVČ, jejichž čistý příjem je menší než 1 000 000 Kč
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) počítají svůj čistý příjem (zisk) tak, že odčítají výdaje od svých příjmů. Má jít o základ daně, tedy o příjmy po odpočtu výdajů.
Výdaje mohou OSVČ s příjmem pod 2 miliony korun ročně určit dle reálných výdajů či pomocí výdajových paušálů, které jsou ve výši 80, 60, 40 či 30 procent.
Samozřejmě se posuzuje příjem rodiny, ne jednotlivého rodiče OSVČ.
Jaké dávky se budou posuzovat pro nárok na mimořádný příspěvek?
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) uvádí, že při posuzování nároku na mimořádný příspěvek se do rodinných příjmů budou posuzovat i další sociální dávky.
Do příjmů rodiny se tedy bude počítat i rodičovský příspěvek či státní důchody (starobní, invalidní, pozůstalostní). Pravděpodobně i peněžitá pomoc v mateřství či otcovská.
Příjmy dětí se do nároku na dávku nepočítají.
Budou mít nárok i pěstouni a adoptivní rodiče?
Ano, MPSV avizovalo, že nárok budou mít i adoptivní rodiče, kteří jsou zákonnými zástupci.
Pěstouni zákonnými zástupci nejsou, ale i na ně dopadnou rostoucí ceny potravin a energií, a tak i pěstouni budou mít nárok na mimořádný příspěvek na dítě.
Jaké příjmy a jak se budou posuzovat?
Dokazování příjmů je formou čestného prohlášení v žádosti a budou se posuzovat příjmy za rok 2021.
Mimořádný příspěvek ve výši 5000 Kč na dítě se dále nebude propisovat do posuzování nároku na další dávky.
Co když je dítěti 18 let v červenci?
Jestliže má tedy vaše dítě 18 let v červenci, na dávku nemá nárok.
Nárok na dávku budou mít děti, kterým bude k 2. srpnu 2022 méně než 18 let.
Nárok na dávku budou mít i děti narozené v celém roce 2022. Děti narozené v roce 2023 již nárok mít nebudou.
Kde a jak o mimořádný příspěvek žádat?
O mimořádný příspěvek na dítě můžete žádat fyzicky na Czech POINTu.
Nebo elektronicky, snadno a rychle na na portálu MPSV Jenda.
Přihlásit se do něj můžete přes některou z forem vaší Identity občana (například bankovní identitou, eObčankou, NIA ID či pomocí Mobilního klíče eGovernmentu) nebo vaší datové schránky.
V rámci žádosti budete vyplňovat jména, data narození, rodná čísla a bydliště rodičů a dětí.
Po schválení žádostí Úřadem práce by vám měl příspěvek na dítě dorazit do konce dalšího měsíce po rozhodnutí o přiznání částky.
Kdy se bude mimořádný příspěvek na děti vyplácet?
Peníze by vám měly přijít od 1 měsíce od podání žádosti.
Rodiče, kteří pobírají přídavky na dítě, tak by již měli mít peníze na účtu, protože mimořádný příspěvek jim byl vyplácen automaticky.
Podle nejnovějších informací z MPSV se tato dávka bude vyplácet pravděpodobně v červenci a bude vyplácena v druhé polovině července 2022.
Tip: Vzroste v roce 2022 rodičovský příspěvek?
Zdroj: Finance.cz , podnikatel.cz